• 22 Ocak 2019 , Salı
  • 0 Yorum
  • Emlak

Evi soğuktan korumanın 5 yolu!

Kış aylarının gelmesiyle birlikte evin ısıtması önemli bir konu hâline geliyor. Birkaç küçük adımla evin ısınmasını sağlamak mümkün. Evi soğuktan korumak hem tasarruf sağlar hem de ısınma giderlerinin azalmasına yardımcı olur. Kışın evi soğuktan korumanın 5 yolu…


1. Kombiyi kapatmayınGece yatarken kombiyi kapatmak tasarruf sağlamaz. Kapatırsanız gece eşyalar ve duvarlar soğur, gündüz ise ısınması zaman alır. Kapatmak yerine ısısını en düşük dereceye getirebilirsiniz. Ancak kombi ve petek bakımınızı yaptırmayı unutmayın. Kalorifer peteklerinde sızma olmadığından emin olun. Doğalgaz sayacınızın kullanım süresi 10 yılı geçmişse değiştirmeyi ihmal etmeyin. Kombinizin doğru bir şekilde çalıştığına emin olduktan sonra gece açık bırakabilirsiniz.


2. Panjur ya da kalın perde soğuktan korur


Evi ısıtmanın bir yolu da kalın perde kullanmaktır. Kış günlerinde gündüz saatlerinde minimum da olsa ışık alırken, gece pencereden içeriye soğuk hava gelmesi kaçınılmaz olur. Bu sebeple özellikle akşam saatlerinde kalın perdeler evi soğuktan bir nebze de olsa koruyacaktır. Eğer şansınız varsa evin pencerelerine panjur taktırılması eve soğuk gelmesini büyük ölçüde engelleyecektir.


3. Yün ve kadife kumaşlar tercih edinEvde diz battaniyesi, koltuk ya da yatak örtüsü olarak yünlü ya da kadife kumaşlar kullanarak daha sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Mesela koltuklarınızda kadife örtüler kullanmak hem evinizin havasını değiştirir hem de daha sıcak bir ortam oluşturur.


Pencereden gelen soğuk nasıl engellenir?

 

4. Pencere ve kapılara fitil takınKışın gelmesiyle birlikte en çok cevap aradığımız sorulardan biri; “Pencereden gelen soğuk nasıl engellenir?” oluyor. Soğuk havayla birlikte pencereler ya da balkon kapıları soğuk hava sızdırabilir. “Pencereden gelen soğuk nasıl engellenir?” sorusunun cevabı ise çok basit! Kapı ya da pencerelerde soğuğu engellemek için fitil ya da yapışkanlı süngerler kullanabilirsiniz. Uygun fiyata alabileceğiniz bu fitil ve yapışkanlı süngerli kolayca siz de takarak, soğuk havanın içeri girmesini engelleyebilirsiniz.


5. Yalıtım şart

Tüm bunların yanı sıra soğuktan korunmanın en sağlam yönetimi yalıtımdır. Yaşadığınız binanın dış cephesinde mantolama yapılmış olması ısı yalıtımına ve ısınma ile ilgili giderlerin azalmasına yardımcı olur. Eğer binanızda yalıtım yoksa en kısa sürede bina yöneticisiyle görüşüp, sıcak bir ev için yalıtımın şart olduğunu anlatmalısınız.


Kaynak:

https://www.zingat.com/blog/kisin-evi-sicak-tutmanin-5-yolu/

Bess